BEGAM, spol. s.r.o.
Autorizovaný servis Mitsubishi Motors


MODELY MITSUBISHI MOTORS VYSTAVENÉ NA MEDZINÁRODNOM AUTOSALÓNE V ŽENEVE 2016

Spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation (MMC) predstaví na 86. medzinárodnom autosalóne*2 v Ženeve koncepčné vozidlo MITSUBISHI eX*1 Concept. MITSUBISHI eX Concept prichádza vo svojej európskej premiére v podobe kompaktného SUV poháňanom výkonným systémom elektrického pohonu budúcej generácie, ktorý ponúkne reálny dojazd 400 km. Nové koncepčné vozidlo vyjadruje pohľad spoločnosti MMC na Ďalší krok smerom k novej dimenzii jazdy s vozidlami SUV a budúcimi technológiami pohonu na elektrickú energiu.

Spolu so štúdiou MITSUBISHI eX Concept bude na stánku spoločnosti MMC vystavených celkom 13 vozidiel (10 počas novinárskych dní) vrátane: svetovej premiéry vývojových štúdií L200*3 GEOSEEK*4 Concept a ASX*5 GEOSEEK Concept – obe vybavené špeciálnym príslušenstvom vyjadrujúcim outdoorové dobrodružstvo - rovnako ako aj modernizovaného ASX 2017.

Medzi ďalšie zaujímavosti na stánku Mitsubishi Motors v Ženeve bude patriť model podvozku plug-in hybridného Outlandera PHEV, ale aj panelová prezentácia, ktorá zachytáva príbeh 50-ročnej histórie výskumu a vývoja Mitsubishi Motors v oblasti vozidiel na elektrický pohon.

Najmä model podvozku Outlandera PHEV bude vysvetlovať prednosti elektrických vozidiel jednoduchou a zrozumiteľnou formou, vrátane hlavných technických vlastností plug-in hybridného systému PHEV s dvomi elektromotormi poháňajúcimi všetky kolesá (Twin Motor 4WD). Okrem toho bude na stánku MMC vystavený aj vizuálny model zobrazujúci dodávku elektrickej energie do domácnosti z batérie pohonu Outlandera PHEV.

*1: electric X (cross)-over.
*2: Pre viac informácií, kliknite na stránku http://www.salon-auto.ch/en/ (Anglicky)
*3: Triton or Strada na niektorých trhoch
*4: Kombinácia "geo-" a "seek:" pre prebádanie nových hraníc.
*5: RVR alebo Outlander Sport na niektorých trhoch

1. MITSUBISHI eX Concept

MITSUBISHI eX Concept je vízia kompaktného SUV poháňaného systémom elektrického pohonu budúcej generácie, ktorý prináša vynikajúcu environmentálnu výkonnosť, krútiaci moment a plynulé zrýchlenie ako aj tichú prevádzku. Je poháňané integrovaným systémom kontroly dynamiky vozidla s dvojicou elektromotorov poháňajúcich všetky kolesá (Twin Motor 4WD) a S-AWC pre presné riadenie a vynikajúcu stabilitu vozidla. V spolupráci s pokročilými systémami on-line pripojenia vozidla a technológiami aktívnej bezpečnosti poskytuje funkcie polo autonómneho riadenia na rýchlostných komunikáciách ako aj schopnosť autonómneho riadenia a manévrovania vozidla pri parkovaní.

1) Dizajn exteriéru

 • Aktívny a pulzujúci dizajn MITSUBISHI eX Concept eX stavia na veľmi hutnej a robustnej podobe, vďaka ktorej tento koncept pôsobí ako vytesaný z jediného bloku, pričom zároveň spája eleganciu a štýlovosť coupé karosérie typu „shooting brake"*6 s krivkami kompaktného SUV. Kým batožinový priestor poskytuje dostatok priestoru pre prevoz vecí určených pre outdoorové aktivity, MITSUBISHI eX Concept evokuje imidž športového crossoveru, energicky sa prepletajúceho ulicami mesta.
 • Predná maska je ďalšou interpretáciou novej vizuálnej identity spoločnosti MMC, označovanej ako Dynamic Shield (Dynamický štít), v tomto prípade so zdôraznením funkčnosti: okrem vizuálneho stvárnenia "štítu" (pre ochranu osôb aj samotného vozidla) sú hore umiestnené svetlá denného svietenia a smerové svetlá lepšie viditeľné pre chodcov, zatiaľ čo svetlomety posadené o niečo nižšie v rohoch nárazníka zamedzujú oslňovaniu vozidiel v protismere ako aj chodcov.
 • Ďalším prvkom, ktorý vizuálne zdôrazňuje bezpečnosť a zlepšuje pocit istoty je použitie gumenej ochrany v spodnej a po stranách prednej časti vozidla pre prípad kontaktu s chodcami či prekážkami.

*6: Termín označujúci kupé v kombinácii s karosériou hatchbacku; termín má pôvod u konských povozov používaných pri love v Británii).

2) Dizajn interiéru

 • Ľahké nastupovanie z a do vozidla vďaka zadným dverám otvárajúcim sa v protismere a bez prostredných B-stĺpikov
 • Príjemný interiér s odlišným farebným prevedením palubnej dosky a čalúnenia dverí zo strany kokpitu vodiča a spolujazdca evokuje rozdielnu atmosféru na jednotlivých stranách vozidla. Takto navrhnutú kabínu charakterizuje športový a presvetlený charakter interiéru ako aj jeho pestrosť, eleganciu a celkovú priestrannosť.
 • Použitie rámovej konštrukcie potiahnutej mäkkými materiálmi na prístrojovej doske a ďalších kľúčových prvkov v prednej časti kabíny sa odrazilo v pocite ľahkosti, nielen vizuálnej, ale aj skutočnej konštrukčnej (zníženie hmotnosti vozidla).
 • Súčasťou stredovej konzoly sú okrem ďalšieho dve prenosné batérie, ktoré je možné vybrať a použiť mimo vozidla pri aktívnom trávení voľného času.
 • Štúdia eX Concept ďalej používa čelné sklo sprostredkujúce rozšírenú realitu*7 (AR), zatiaľ čo uprostred prístrojového panelu nájdeme tzv. "Inteligentný displej" prepojený s inteligentným telefónom vodiča a AI systémami v Cloude, ktorý vodičovi prináša najrôznejšie informácie týkajúce sa jazdy a odporúčania prispôsobené jeho záujmom a vkusu. MITSUBISHI eX Concept je napojený na informačnú sieť technológie on-line prepojenia automobilov, a prináša tak úplne nové zážitky z cestovania a súčasne otvára rad nových možností.
 • Medzi ďalšie funkcie prinášajúce zážitok z komfortnej jazdy bez námahy patrí obraz premietaný po oboch stranách prístrojového štítu, ktorý nahrádza tradičné vonkajšie spätné zrkadlá ako aj displej na stropnej konzole zobrazujúci výhľad smerom dozadu a nahrádzajúci klasické vnútorné spätné zrkadlo; aj v tomto prípade sa používa kamera s vysokým rozlíšením v zadnej časti vozidla. Systém využíva kamery s vysokým rozlíšením upevnené po stranách karosérie vozidla; minimalizuje tak zbytočné pohyby očí odvádzajúce pozornosť od riadenia.

*7Živé priame alebo nepriame zobrazovanie fyzického prostredia skutočného sveta, ktorého prvky sú rozšírené (alebo dopĺňané) o počítačom vytváranú grafiku a zvuky.

3) Sústava elektrického pohonu budúcej generácie

 • MITSUBISHI eX Concept so sústavou elektrického pohonu budúcej generácie kombinuje vysokokapacitné a vysoko výkonné batérie druhej generácie s kompaktnými a vysoko výkonnými elektromotormi (vpredu a vzadu). Vďaka tomuto usporiadaniu je celý pohon nielen ľahší a hospodárnejší, ale znížením hmotnosti vozidla sa teraz toto môže pochváliť dojazdom 400 km. Výsledná pohonná sústava garantuje pôsobivú a úplne hladkú akceleráciu, ktorou môže disponovať iba elektromobil - ktorého najvyšší krútiaci moment je k dispozícii už od nulových otáčok; predné aj zadné kolesá disponujú výkonom 70 kW, a tak celkový výkon systému predstavuje 140 kW.
 • Sústava pohonu Twin Motor 4WD s dvojicou elektromotorov používa integrovaný stabilizačný systém Mitsubishi Motors S-AWC (skr. Super-All Wheel Control) pre riadenie pohonu všetkých kolies, ktorý vyvíja brzdnú silu na predných kolesách v kombinácii s mechanizmom AYC (aktívna kontrola stáčania okolo zvislej osi) na prenos hnacej sily, regulujúci rozdelenie krútiaceho momentu medzi zadnými kolesami. Systém AYS kontroluje prerozdelenie krútiaceho momentu medzi zadnými kolesami a napomáha vodičovi držať sa čo najviac zvolenej línie jazdy ako aj zvýšiť úroveň stability vozidla.

4) Technológie autonómneho riadenia

 • MITSUBISHI eX Concept je schopné polo autonómneho riadenia na rýchlostných komunikáciách, kedy sa využívajú dáta z kamier a radarov na vozidle, ktoré analyzujú aktuálnu situáciu v celom okolí vozidla, pričom automaticky dochádza k regulácii rýchlosti jazdy (zníženie rýchlosti alebo zrýchlenie) alebo k dodržaniu či k zmene jazdných pruhov.
 • Spojenie prepojeného automobilu a technológií aktívnej bezpečnosti pre bezpečnejšiu a komfortnejšiu jazdu zahŕňa technológie autonómneho riadenia „Parkovania s obsluhou" (Valet Parking Assistant), ktorý spája služby zaparkovania vozidla v hoteloch či reštauráciách s autonómnym manévrovacím systémom vozidla a umožňuje vozidlu vyhľadať si svoje vlastné parkovacie miesto, zaparkovať a následne po privolaní vodičom prostredníctvom smartfónu vyparkovať bez akéhokoľvek zásahu vodiča.

Špecifikácie MITSUBISHI ex Concept

D x Š x V (mm) 4240 / 1780 /1575
Dojazd (JC08; km 400
Max výkon F/R (kW) 70 /70
Celková kapacita batérie (kWh) 45
Batéria pohonu Lítium-iónové články
Pohonné ústrojenstvo Twin Motor 4WD

2. Vývojové štúdie GEOSEEK

Pridaním trochu „korenia" aktuálnym modelom L200 a ASX, každá z vývojových štúdií GEOSEEK bola vybavená drsne vyzerajúcim príslušenstvom stylingu exteriéru vyjadrujúcim dobrodružný outdoorový charakter vozidla určeného pre outdoorových nadšencov.

1) Exteriér

 • Obe verzie vývojových štúdií GEOSEEK, vyjadrujúce húževnatosť týchto modelov, disponujú unikátnou svetlo šedou farbou exteriéru, zatiaľ čo časti, ktoré symbolizujú funkčný charakter SUV (rámiky hmlových svetiel, lemy blatníkov, ráfiky kolies s diskami z ľahkých zliatin, bočné lišty, spojler piatych dverí, zadný nárazník), ako aj nápadné spätné zrkadlá sú zvýraznené žiarivou oranžovou farbou.
 • Pre zvýraznenie ich aktívneho vzhľadu disponujú obe štúdie športovým sieťovaným krytom prednej masky a ochranným krytom spodného nárazníka, pričom obe sú vybavené strešným nosičom na prepravu bicyklov alebo kempingového vybavenia.
 • Vývojová štúdia L200 má pracovné svetlá a úchyty zabudované do strešných lyžín, zatiaľ čo štúdia ASX využíva LED hmlové svetlá zdôrazňujúce osobitosť tohto modelu.

2) Interiér

 • Prevažne čierny styling interiéru je na strategických miestach doplnený rovnakým pulzujúcim tónom oranžovej ako v exteriéry vozidla, čo evokuje neformálny imidž športového outdoorového oblečenia.
 • Na sedadlách boli použité vysoko funkčné materiály, so stredovou časťou pokrytou sieťovinou pre vynikajúce odvetrávanie, zatiaľ čo materiál podobný semišu poskytuje protišmykový povrch v častiach sedadiel s bočným vedením.

3) Modely MMC vystavené na Ženevskom autosalóne 2016

 

ModelPočet vystavených áutPoznámky
Novinárske dniDni určené pre verejnosť
MITSUBISHI eX Concept 1 1 Koncepčné vozidlo (Európska premiéra)
L200 GEOSEEK Concept 1 1 Vývojová štúdia (Svetová premiéra)
Triton alebo Strada na niektorých trhoch
ASX GEOSEEK Concept 1 1 Vývojová štúdia (Svetová premiéra)RVR or Outlander Sport na niektorých trhoch
Nový Outlander PHEV 1 1 Baja Portalegre 500 rally car
Nový Outlander PHEV 3 3  
i-MiEV 1 1  
Pajero 1 1 Montero alebo Shogun na niektorých trhoch
ASX 1 - Modelový rok 2017. RVR alebo Outlander Sport na niektorých trhoch
ASX - 1 Súčasný model. RVR alebo Outlander Sport na niektorých trhoch
Space Star - 1 Mirage na niektorých trhoch
Outlander - 1  
Lancer Sportback - 1  
Celkom1013

Spoločnosť MMC zriadila špeciálne web stránky poskytujúce rôzne informácie o svojich vystavených modeloch na Autosalóne v Ženeve 2016:http://www.mitsubishi-motors.com/en/events/motorshow/2016/gms2016/