BEGAM, spol. s.r.o.
Autorizovaný servis Mitsubishi Motors


SPOLOČNOSŤ MITSUBISHI MOTORS OZNÁMILA FINANČNÉ VÝSLEDKY ZA FIŠKÁLNY ROK 2016 A VÝHĽAD PRE FIŠKÁLNY ROK 2017

Vo fiškálnom roku 2016 spoločnosť vykázala prevádzkový zisk vo výške 5,1 mld. jenov s tržbami 1,9 bilióna jenov, čo zodpovedá marži prevádzkového zisku 0,3 %. Údaje za celý rok odrážajú zásadné zlepšenie v druhej polovici obdobia, kedy sa spoločnosti podarilo premeniť prevádzkovú stratu 31,6 mld. jenov vykázanú v šesťmesačnom období do 30. septembra na prevádzkový zisk 36,7 mld. jenov behom nadväzujúcich šiestich mesiacov fiškálneho roka, a to pri tržbách s objemom 1,04 bilióna jenov, čomu zodpovedá marža prevádzkového zisku 3,5 %.

Osamu Masuko, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti okomentoval: „V druhej polovici fiškálneho roka 2016 Mitsubishi Motors vykázalo lepšie výsledky, a tak sme za celé ročné obdobie dosiahli čistý prevádzkový zisk. Naše celoročné výsledky boli síce v Japonsku poznamenané aférou okolo spotreby paliva našich vozidiel, avšak dokázali sme nastoliť prudký obrat smerom k lepšiemu. V nadväznosti na strategickú investíciu automobilky Nissan uplynulú jeseň už zaznamenávame prvotné prínosy našej partnerskej spolupráce a synergie nášho členstva v širšej aliancii Renault-Nissan."

1. Celosvetový predaj a kľúčové finančné údaje za fiškálny rok 2016

Celosvetový predaj za fiškálny rok 2016 medziročne poklesol o 12 %, a to na 926 tis. vozidiel. Predaj vozidiel v druhej polovici roka vykázal v Japonsku oživenie – čiastočne vďaka rastúcej obľube vozidiel triedy mini/mikro – a dosiahol plánovaný objem prakticky vo všetkých ostatných regiónoch.

Celoročné čisté tržby za fiškálny rok 2016 medziročne poklesli o 16 % na 1,9 biliónu jenov. Prevádzková strata za prvú polovicu obdobia vo výške 31,6 mld. jenov bola vykompenzovaná veľmi dobrými výsledkami v druhej polovici roka, a tak celoročný prevádzkový zisk nakoniec predstavoval 5,1 mld. jenov. Spoločnosť zaznamenala celoročnú čistú stratu vo výške 198,5 mld. jenov, ktorá odráža aféru okolo spotreby paliva vozidiel v prvej polovici obdobia, avšak v druhej polovici roka sa firma vrátila k ziskovosti, keď vykázala čistý zisk v objeme 21,1 mld. jenov.

2. Finančný výhľad pre fiškálny rok 2017

Spoločnosť MMC zverejnila výhľad, na základe ktorého za fiškálny rok 2017 očakáva medziročný nárast celosvetových predajov o +11% a objem na úrovni 1,029 mil. vozidiel. K nárastu predaja by malo prispieť uvedenie nových produktov na trh, vrátane technicky vyspelého kompaktného SUV „Eclipse Cross" či nových „kompaktných modelov MPV", ktoré sa budú vyrábať v nedávno otvorenom výrobnom závode automobilky v Indonézii. K predaju v Číne by mala pomôcť zvýšená výrobná kapacita miestneho joint-venture spoločnosti MMC spoločne s rozšírenou sieťou predajcov na území Číny. Celkový predaj by malo podporiť aj pokračujúce oživenie tržieb v Japonsku, ktorého sme svedkami od druhej polovice fiškálneho roka 2016.

Na tokijskej burze cenných papierov MMC podala nasledujúcu finančnú prognózu na fiškálny rok 2017: čisté tržby by mali medziročne vzrásť o 5 % na 2 bilióny jenov. Na základe obozretného odhadu výmenných kurzov spoločnosť MMC očakáva, že dosiahne prevádzkový zisk vo výške 70 mld. jenov, čo zodpovedá marži prevádzkového zisku vo výške 3,5 %. Čistý zisk by mal podľa výhľadu dosiahnuť objem 68 mld. jenov s predpokladom oživenia tržieb na vykazovanú úroveň behom fiškálneho roka 2015.

Prezident Osamu Masuko uviedol: „V budúcom roku budeme pokračovať v našom programe reforiem a urýchlime investície do rastu. To nám pomôže podporiť zásadné oživenie tržieb a ďalej efektívne využiť naše partnerstvo s automobilkou Nissan. Náš plán pre budúcu polovicu obdobia zahŕňa konkrétne 25% zvýšenie objemu celoročne predaných vozidiel, ktorý za uplynulých 10 rokov dosahoval okolo 1 mil. kusov, a to na 1,25 mil. jednotiek."

„Objemový nárast v kombinácii s našou snahou zlepšiť prevádzkovú efektivitu pomôže spoločnosti vrátiť sa k udržateľnej marži prevádzkového zisku na úrovni 6 %. Tím vedenia teraz pripravuje plány, aby sme zabezpečili dosiahnutie uvedených cieľov behom nasledujúceho polročného obdobia a to do fiškálneho roka 2019. Budeme usilovať o vytvorenie voľných peňažných tokov v náležitej výške, ako i odmenu akcionárov v podobe konkurencieschopnej dividendy."

O spoločnosti Mitsubishi Motors Corporation (MMC)

Spoločnosť MMC je japonský výrobca automobilov s konkurenčnou výhodou v oblasti ľahkých nákladných automobilov (pick-upov a vozidiel SUV), najme v regióne ASEAN. Automobilka v roku 2009 predstavila svoj prvý sériovo vyrábaný elektromobil, po ktorom v roku 2013 nasledoval crossover s plug-in hybridným pohonom. MMC zamestnáva 30 tisíc pracovníkov a pôsobí po celom svete; výrobné závody spoločnosti MMC sa nachádzajú v Japonsku, Thajsku, Číne, na Filipínach a v Rusku. Zásadnú úlohu v raste spoločnosti MMC zohrávajú napr. modely Pajero Sport, Triton (L200) a Outlander. Celosvetový predaj automobilky vo fiškálnom roku 2016 dosiahol 921 tisíc vozidiel. Čisté tržby spoločnosti MMC za fiškálny rok 2016 dosiahli objem 1,9 bilión jenov. Spoločnosť MMC je kótovaná na tokijskej burze cenných papierov.