BEGAM, spol. s.r.o.
Autorizovaný servis Mitsubishi Motors


Päť vecí, ktoré by ste mali s autom spraviť pred zimou

 

Krátke dni a dlhé noci, hmla, dážď, sneh a šmykľavé cesty. Týmto nástrahám musia vodiči čeliť každú zimu. Tí šikovnejší ale vedia, že na nepriaznivé počasie sa môžu vopred pripraviť.

Prinášame zoznam rád, ktoré by ste mali dodržať, aby ste zvládli nástrahy zimy v bezpečí.

 

  1. Načapujte nemrznúcu kvapalinu do ostrekovača.

    Zimná a letná kvapalina do ostrekovačov majú rozdielne zloženie. Letná lepšie odstraňuje mušky z čelného skla, zimná nezamŕza. Ak kvapalina zamrzne, nielen že si nemôžete očistiť sklo, ale hadičkám a motorčeku hrozia nenapraviteľné škody.

    Letnú nemusíte teraz celú vyminúť, začnite ale do nádržky postupne dolievať nemrznúcu zmes, aby vás prvé mrazy neprekvapili. Je bezpečné ich miešať, ale po zmiešaní sa zníži nemrznúci efekt.

  2. Natankujte zimné palivo.

    Pri nízkych teplotách existuje riziko, že v natankovanej nafte sa skryštalizuje parafín, ktorý upchá palivový filter - a auto ani nenaštartujete. Keď začnú meteorológovia hlásiť mrazy, mali by ste vyjazdiť palivo, ktoré v nádrži máte ešte od jesene a do auta natankovať zimnú naftu alebo zimný benzín.

    Všetký čerpacie stanice na Slovensku sú povinné od 15. novembra ponúkať výhradne zimný benzín a zimnú naftu. Nafta by mala vďaka nižšiemu obsahu parafínov vydržať tekutá až do -20° C. Letný benzín nezamrzne ani pri najhorších mrazoch, no zimná zmes benzínu je tekutejšia, čo zlepšuje jeho odparovanie a tým uľahčuje štartovanie pri nízkych teplotách.

  3. Prezujte na zimné pneumatiky.

    Zimné pneumatiky majú vďaka mäkkšej zmesi lepšie vlastnosti pri nízkych teplotách - mali by ste ich mať obuté vtedy, keď priemerná denná teplota klesne pod 7° C. Dezén zimných pneumatík je navrhnutý tak, aby mal lepší záber na snehu.

    Kolesá by ste si mali prezúvať len v značkových autoservisoch, kde sa postarajú aj o správne fungovanie systému na monitorovanie tlaku v pneumatikách (TPMS) a vedia vám aj skontrolovať geometriu zavesenia kolies.

    Neviete, aké pneumatiky na auto potrebujete? Kontaktujte Begam, autorizovaný servis Mitsubishi v Trnave, ktorý vám ponúkne sadu originálnych diskov Mitsubishi a značkových zimných pneumatík presne pre vaše auto.

  4. Skontrolujte autobatériu a svetlá.

    Vodičov starších áut a áut, s ktorými sa jazdí málo, môže v zime potrápiť autobatéria. Pri nízkych teplotách klesá jej kapacita - možno jedno chladné ráno prídete k autu a zistíte, že už neštartuje. V servise vám vedia jednoducho odmerať stav autobatérie a prípadne ju aj dobiť.

    Kontrola svetiel je dôležitá aj kvôli vám, aj kvôli ostatným vodičom. Ak totiž nebezpečenstvo na ceste kvôli vypáleným či zle nastaveným žiarovkám neuvidíte, nemáte sa mu ako vyhnúť. Zle nastavenými svetlami však môžete aj oslepovať oprotiidúce autá.

    Pri každej návšteve autoservisu Begam do 21. 12. 2018 vám zadarmo skontrolujeme stav autobatérie a vykonáme kontrolu a nastavenie svetiel.

  5. Zaobstarajte si škrabku na ľad.

    Nie je nič horšie, ako prísť k namrznutému autu a zistiť, že ho nemáte čím oškrabať. Výhľad na cestu je pritom taký dôležitý - s dobrou škrabkou je radosť očistiť predné sklo od kraja po kraj.

    Správna škrabka by mala byť pevná, dobre padnúť do ruky a mala by byť výraznej farby - napríklad červená, aby ste ju v aute ľahko našli.

  6. Absolvujte zimnú prehliadku svojho vozidla v Begame, autorizovanom servise Mitsubishi a ako darček k servisu dostanete novú škrabku na ľad.